Harris 25GX-15-510 Acetylene Regulator
Regular
Sale
Regular
17% OFF Sold Out
Unit Price
per
In Stock Online
Features
  • High end features for economical price
  • Workhorse of Harris industrial regulator line
  • Ergonomic ABS plastic knob for easy grip and precise adjustment
  • Brass body and chrome-plated zinc bonnet for longer service life
  • Neoprene diaphragm for better pressure control
  • 2.5" Steel dual scale easy-to-read gauges
  • UL® listed /CGA E-4
  • Featured In: Steelworker® Classic & V-Series® kits
  • Weight: 2.9 lbs./1.32 kg
  • Part Number 3000380 / 3000682
25GX-15-510 Specifications
  • Max Inlet Pressure: 500 psi.
  • Outlet Pressure: 0-15 psi
  • Inlet Connection: CGA 510
  • Outlet Connection: 9⁄16" - 18 LH